NKK Switches YB26CKW01-5C12-JC
YB26CKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
YB26CKW01-5C12-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB26CKW01-5C12-JC.pdf
Availability of YB26CKW01-5C12-JC
QUANTITY
YB26CKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26CKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-YB26CKW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB26CKW01-5C12-JC
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB26CKW01-5C12-JC
Related LinksYB26CKW0, YB26CKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
YB26CKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for YB26CKW01-5C12-JC
JUMPER-H9991TR/1852GR/X 4" datasheet.pdf
CABLE RG6/U W/F-CONN BLACK 3' datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS WIRE-WIRE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 10% 480VAC AX datasheet.pdf