NKK Switches YB26SKW01-28-JB
YB26SKW01-28-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB26SKW01-28-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB26SKW01-28-JB.pdf
Availability of YB26SKW01-28-JB
QUANTITY
YB26SKW01-28-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26SKW01-28-JB
Internal Part NumberEIS-YB26SKW01-28-JB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB26SKW01-28-JB
Related LinksYB26SKW, YB26SKW01-28-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB26SKW01-28-JB Details Description
Related parts for YB26SKW01-28-JB
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T7 5.08" datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 90POS SMD datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMCJ datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf