NKK Switches YB26WRKW01-5F24-JF
YB26WRKW01-5F24-JF picture photo
Mfg. Part Number
YB26WRKW01-5F24-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB26WRKW01-5F24-JF.pdf
Availability of YB26WRKW01-5F24-JF
QUANTITY
YB26WRKW01-5F24-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26WRKW01-5F24-JF
Internal Part NumberEIS-YB26WRKW01-5F24-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB26WRKW01-5F24-JF
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB26WRKW01-5F24-JF
Related LinksYB26WRKW0, YB26WRKW01-5F24-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
YB26WRKW01-5F24-JF Details Description
Related parts for YB26WRKW01-5F24-JF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 49W D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ADAPTOR PLATE datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 75A datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf