Yageo YC122-JR-071K8L
YC122-JR-071K8L picture photo
Mfg. Part Number
YC122-JR-071K8L
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 0404
Datasheet Download
YC122-JR-071K8L.pdf
Availability of YC122-JR-071K8L
QUANTITY
YC122-JR-071K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of YC122-JR-071K8L
Internal Part NumberEIS-YC122-JR-071K8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC122
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height0.016" (0.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC122-JR-071K8L
Related LinksYC122-J, YC122-JR-071K8L Datasheet, Yageo Distributor
YC122-JR-071K8L Details Description
Related parts for YC122-JR-071K8L
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN,SKT,STR,SLDR,FLATPAQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 500 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XC17V00 Series Configuration PROM IC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf