Yageo YC164-JR-0710KL
YC164-JR-0710KL picture photo
Mfg. Part Number
YC164-JR-0710KL
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206
Datasheet Download
YC164-JR-0710KL.pdf
Availability of YC164-JR-0710KL
QUANTITY
YC164-JR-0710KL Order Process
Ship out your order
Specifications of YC164-JR-0710KL
Internal Part NumberEIS-YC164-JR-0710KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC164
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC164-JR-0710KL
Related LinksYC164-J, YC164-JR-0710KL Datasheet, Yageo Distributor
YC164-JR-0710KL Details Description
Related parts for YC164-JR-0710KL
CONN HSG RCPT 5POS 7.50MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W SOT623F datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf