Yageo YC164-JR-07390KL
YC164-JR-07390KL picture photo
Mfg. Part Number
YC164-JR-07390KL
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 1206
Datasheet Download
YC164-JR-07390KL.pdf
Availability of YC164-JR-07390KL
QUANTITY
YC164-JR-07390KL Order Process
Ship out your order
Specifications of YC164-JR-07390KL
Internal Part NumberEIS-YC164-JR-07390KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC164
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC164-JR-07390KL
Related LinksYC164-JR, YC164-JR-07390KL Datasheet, Yageo Distributor
YC164-JR-07390KL Details Description
Related parts for YC164-JR-07390KL
RES SMD 34.8 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 2BN/50 AR UC datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES SMD 2.34KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20A 240W datasheet.pdf
254 TB SPR CLA 180D B/T datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf