Yageo YC248-JR-07100KL
YC248-JR-07100KL picture photo
Mfg. Part Number
YC248-JR-07100KL
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1606
Datasheet Download
YC248-JR-07100KL.pdf
Availability of YC248-JR-07100KL
QUANTITY
YC248-JR-07100KL Order Process
Ship out your order
Specifications of YC248-JR-07100KL
Internal Part NumberEIS-YC248-JR-07100KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC248
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1606, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0616
Size / Dimension0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC248-JR-07100KL
Related LinksYC248-JR, YC248-JR-07100KL Datasheet, Yageo Distributor
YC248-JR-07100KL Details Description
Related parts for YC248-JR-07100KL
RES SMD 7.68M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100 VERT 15AU datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK PLUG HSG 10P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD SIMPLELINK WI-FI CC3000 datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 680K 5% 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf