Yageo YC248-JR-075K6L
YC248-JR-075K6L picture photo
Mfg. Part Number
YC248-JR-075K6L
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1606
Datasheet Download
YC248-JR-075K6L.pdf
Availability of YC248-JR-075K6L
QUANTITY
YC248-JR-075K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of YC248-JR-075K6L
Internal Part NumberEIS-YC248-JR-075K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC248
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1606, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0616
Size / Dimension0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC248-JR-075K6L
Related LinksYC248-J, YC248-JR-075K6L Datasheet, Yageo Distributor
YC248-JR-075K6L Details Description
Related parts for YC248-JR-075K6L
RES 300 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DISCRETE THERMS-254 MM datasheet.pdf
SWITCH CAP GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf