FFF YD05015000J0G
YD05015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YD05015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 180D 1ST
Datasheet Download
YD05015000J0G.pdf
Availability of YD05015000J0G
QUANTITY
YD05015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YD05015000J0G
Internal Part NumberEIS-YD05015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package335
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYD
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YD05015000J0G
Related LinksYD0501, YD05015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YD05015000J0G Details Description
Related parts for YD05015000J0G
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 300MA 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 11 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf