FFF YE04015000J0G
YE04015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YE04015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL
Datasheet Download
YE04015000J0G.pdf
Availability of YE04015000J0G
QUANTITY
YE04015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YE04015000J0G
Internal Part NumberEIS-YE04015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YE04015000J0G
Related LinksYE0401, YE04015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YE04015000J0G Details Description
Related parts for YE04015000J0G
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
HEATSINK (80) 115X59X15MM HORZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 4POS BLACK datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 668MA 450 MOHM datasheet.pdf
ULTIMATE ID 4-PORT LABEL TIA RED datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf