FFF YE21015000J0G
YE21015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YE21015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL
Datasheet Download
YE21015000J0G.pdf
Availability of YE21015000J0G
QUANTITY
YE21015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YE21015000J0G
Internal Part NumberEIS-YE21015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YE21015000J0G
Related LinksYE2101, YE21015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YE21015000J0G Details Description
Related parts for YE21015000J0G
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 182 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT CONT 17-20AWG TIN datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T5 615NM 6V WHT datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 35V SCREW datasheet.pdf
IDC F/M 17POS RIBBON CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 2.5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf