FFF YF08015000J0G
YF08015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YF08015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3RD-LEVEL
Datasheet Download
YF08015000J0G.pdf
Availability of YF08015000J0G
QUANTITY
YF08015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YF08015000J0G
Internal Part NumberEIS-YF08015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package45
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YF08015000J0G
Related LinksYF0801, YF08015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YF08015000J0G Details Description
Related parts for YF08015000J0G
TRANS PNP 20V 0.03A SSMINI-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 256-BGA datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 200V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HARNESS BOARD PTR2 ADAPTER BASE datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 500V RADIAL datasheet.pdf