FFF YF12015000J0G
YF12015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YF12015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3RD-LEVEL
Datasheet Download
YF12015000J0G.pdf
Availability of YF12015000J0G
QUANTITY
YF12015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YF12015000J0G
Internal Part NumberEIS-YF12015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YF12015000J0G
Related LinksYF1201, YF12015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YF12015000J0G Details Description
Related parts for YF12015000J0G
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1:5 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 220MA 9.71 OHM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 30W 3.3V +/-12V datasheet.pdf
02P MTA156 CONN ASSY 20AWG YL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 20V T/H datasheet.pdf