| Internal Part Number | EIS-YFF18PC0J474M | |
| Product Training Modules | High Capacitance Replacement | |
| PCN Part Number | MLCC Part Number Change 30/Nov/2012 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Filters | |
| Family | Feed Through Capacitors | |
| Series | YFF18PC | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Voltage | 6.3V | |
| Current | 4A | |
| DC Resistance (DCR) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad | |
| Height (Max) | 0.035" (0.90mm) | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |