TDK Corporation YFF18SC1H102M
YFF18SC1H102M picture photo
Mfg. Part Number
YFF18SC1H102M
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 50V 20% 0603
Datasheet Download
YFF18SC1H102M.pdf
Availability of YFF18SC1H102M
QUANTITY
YFF18SC1H102M Order Process
Ship out your order
Specifications of YFF18SC1H102M
Internal Part NumberEIS-YFF18SC1H102M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYFF Series Feed Through Filter
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesYFF18SC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Voltage50V
Current1A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-
Package / Case0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Height (Max)0.028" (0.70mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thread Size*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YFF18SC1H102M
Related LinksYFF18S, YFF18SC1H102M Datasheet, TDK Corporation Distributor
YFF18SC1H102M Details Description
Related parts for YFF18SC1H102M
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEAT SINK 50MM X 45MM X 8.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 250MHZ 165BGA datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 470 OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
BEVEL 6.00MM datasheet.pdf