| Internal Part Number | EIS-YFF18SC1H223M | |
| Featured Product | YFF Series Feed Through Filter | |
| PCN Part Number | MLCC Part Number Change 30/Nov/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Filters | |
| Family | Feed Through Capacitors | |
| Series | YFF18SC | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Capacitance | 0.022µF | |
| Voltage | 50V | |
| Current | 1A | |
| DC Resistance (DCR) | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad | |
| Height (Max) | 0.028" (0.70mm) | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |