| Internal Part Number | EIS-YFF21SC1E223M | |
| Featured Product | YFF Series Feed Through Filter | |
| PCN Part Number | MLCC Part Number Change 30/Nov/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Filters | |
| Family | Feed Through Capacitors | |
| Series | YFF21SC | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Capacitance | 0.022µF | |
| Voltage | 25V | |
| Current | 2A | |
| DC Resistance (DCR) | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric), 4 PC Pad | |
| Height (Max) | 0.039" (1.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |