| Internal Part Number | EIS-YFF31PC1C104M | |
| Product Training Modules | High Capacitance Replacement | |
| PCN Part Number | MLCC Part Number Change 30/Nov/2012 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Filters | |
| Family | Feed Through Capacitors | |
| Series | CKD | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 0.1µF | |
| Voltage | 16V | |
| Current | 2A | |
| DC Resistance (DCR) | 40 mOhm Max | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric), 4 PC Pad | |
| Height (Max) | 0.057" (1.45mm) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |