FFF YG09215100J0G
YG09215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
YG09215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YG09215100J0G.pdf
Availability of YG09215100J0G
QUANTITY
YG09215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YG09215100J0G
Internal Part NumberEIS-YG09215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYG
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YG09215100J0G
Related LinksYG0921, YG09215100J0G Datasheet, FFF Distributor
YG09215100J0G Details Description
Related parts for YG09215100J0G
IDC CABLE - CSR20G/AE20G/CCE20G datasheet.pdf
IC DECODER 5 ADDR 4 DATA 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 5POS R/A datasheet.pdf
KIT VIRTEX-6 CHAR ML628 JAPAN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf