FFF YG09215100J0G
YG09215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
YG09215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YG09215100J0G.pdf
Availability of YG09215100J0G
QUANTITY
YG09215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YG09215100J0G
Internal Part NumberEIS-YG09215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYG
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YG09215100J0G
Related LinksYG0921, YG09215100J0G Datasheet, FFF Distributor
YG09215100J0G Details Description
Related parts for YG09215100J0G
DIODE SCHOTTKY 70V 15MA D0-35 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 5.7UH N87 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT .4VA 28V datasheet.pdf