FFF YH12215100J0G
YH12215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
YH12215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 3-ROWS
Datasheet Download
YH12215100J0G.pdf
Availability of YH12215100J0G
QUANTITY
YH12215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YH12215100J0G
Internal Part NumberEIS-YH12215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYH
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level4
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YH12215100J0G
Related LinksYH1221, YH12215100J0G Datasheet, FFF Distributor
YH12215100J0G Details Description
Related parts for YH12215100J0G
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .320" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 3POS BK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 375A DIRECTFET datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
IC FPGA 920 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONNECTION PIECE datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf