FFF YK31225030J0G
YK31225030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK31225030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.300" (7.62mm)
Datasheet Download
YK31225030J0G.pdf
Availability of YK31225030J0G
QUANTITY
YK31225030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK31225030J0G
Internal Part NumberEIS-YK31225030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK312
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits25
Number of Wire Entries25
Pitch0.300" (7.62mm)
Number of Rows1
Current Rating15A
Voltage Rating250V
Wire Gauge16-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK31225030J0G
Related LinksYK3122, YK31225030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK31225030J0G Details Description
Related parts for YK31225030J0G
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONNECTR 100POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 2:2 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf