FFF YK40203230J0G
YK40203230J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK40203230J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm)
Datasheet Download
YK40203230J0G.pdf
Availability of YK40203230J0G
QUANTITY
YK40203230J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK40203230J0G
Internal Part NumberEIS-YK40203230J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK402
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits3
Number of Wire Entries3
Pitch0.325" (8.26mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesCover
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK40203230J0G
Related LinksYK4020, YK40203230J0G Datasheet, FFF Distributor
YK40203230J0G Details Description
Related parts for YK40203230J0G
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS 1.5MM W/RAMP datasheet.pdf
MOD PWR ENT 0.5A MED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 6POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 4POS datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf