FFF YK44224030J0G
YK44224030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK44224030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK44224030J0G.pdf
Availability of YK44224030J0G
QUANTITY
YK44224030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK44224030J0G
Internal Part NumberEIS-YK44224030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK442
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK44224030J0G
Related LinksYK4422, YK44224030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK44224030J0G Details Description
Related parts for YK44224030J0G
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KA datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 770MA 204 MOHM datasheet.pdf
BCP-500- 6 BK datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
270UF 200V 22X25MM 105C 2000H datasheet.pdf