FFF YK50310030J0G
YK50310030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK50310030J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK50310030J0G.pdf
Availability of YK50310030J0G
QUANTITY
YK50310030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK50310030J0G
Internal Part NumberEIS-YK50310030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK503
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Tab
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK50310030J0G
Related LinksYK5031, YK50310030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK50310030J0G Details Description
Related parts for YK50310030J0G
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES CERAMIC 2.7K OHM 7W 5% WW datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf