FFF YK50410030J0G
YK50410030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK50410030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK50410030J0G.pdf
Availability of YK50410030J0G
QUANTITY
YK50410030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK50410030J0G
Internal Part NumberEIS-YK50410030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK504
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK50410030J0G
Related LinksYK5041, YK50410030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK50410030J0G Details Description
Related parts for YK50410030J0G
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 360MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC AC/DC CONV 5V 100MA SIP10 datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf