FFF YK51002330J0G
YK51002330J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK51002330J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK51002330J0G.pdf
Availability of YK51002330J0G
QUANTITY
YK51002330J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK51002330J0G
Internal Part NumberEIS-YK51002330J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK510
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries2
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK51002330J0G
Related LinksYK5100, YK51002330J0G Datasheet, FFF Distributor
YK51002330J0G Details Description
Related parts for YK51002330J0G
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SO datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TP 2" datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB QFN20 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf