FFF YK51005330J0G
YK51005330J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK51005330J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK51005330J0G.pdf
Availability of YK51005330J0G
QUANTITY
YK51005330J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK51005330J0G
Internal Part NumberEIS-YK51005330J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package63
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK510
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits5
Number of Wire Entries5
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK51005330J0G
Related LinksYK5100, YK51005330J0G Datasheet, FFF Distributor
YK51005330J0G Details Description
Related parts for YK51005330J0G
RES SMD 12K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 2.25V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150MA 2V 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT STR PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRIMP FLANGE FOR HOOD 50P 6,0 - datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf