FFF YK51202330J0G
YK51202330J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK51202330J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK51202330J0G.pdf
Availability of YK51202330J0G
QUANTITY
YK51202330J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK51202330J0G
Internal Part NumberEIS-YK51202330J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK512
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries2
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Eyelets
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK51202330J0G
Related LinksYK5120, YK51202330J0G Datasheet, FFF Distributor
YK51202330J0G Details Description
Related parts for YK51202330J0G
BACKSHELL DB25 DIECAST NKL 45DEG datasheet.pdf
FERRULE 6.0MM 20 YLW 1 = 100PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC QUAD D/A CONV 12-BIT 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 1.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FUSE RK-5 250 A 600 AC/DC datasheet.pdf