FFF YK55418030J0G
YK55418030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK55418030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.433" (11.00mm)
Datasheet Download
YK55418030J0G.pdf
Availability of YK55418030J0G
QUANTITY
YK55418030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK55418030J0G
Internal Part NumberEIS-YK55418030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK554
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.433" (11.00mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Tab
Barrier Type3 Wall (Tri)
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK55418030J0G
Related LinksYK5541, YK55418030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK55418030J0G Details Description
Related parts for YK55418030J0G
RES SMD 576K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL I-IN 0-10/100V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
BOARD EVAL LDO HMC976 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf