FFF YK60428030J0G
YK60428030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK60428030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK60428030J0G.pdf
Availability of YK60428030J0G
QUANTITY
YK60428030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK60428030J0G
Internal Part NumberEIS-YK60428030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK604
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits28
Number of Wire Entries28
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK60428030J0G
Related LinksYK6042, YK60428030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK60428030J0G Details Description
Related parts for YK60428030J0G
IC MPU SCC 10MHZ 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT SUR 14POS .8MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
CABL SMA R/A PLUG-JACK RG142 24" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf