FFF YK61A10030J0G
YK61A10030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK61A10030J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK61A10030J0G.pdf
Availability of YK61A10030J0G
QUANTITY
YK61A10030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK61A10030J0G
Internal Part NumberEIS-YK61A10030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK61A
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK61A10030J0G
Related LinksYK61A1, YK61A10030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK61A10030J0G Details Description
Related parts for YK61A10030J0G
IC REG LDO 1.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC TRANS QUAD T1/E1/J1 100-LQFP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1024X18 15NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
FLEXO ARAMID 1 1/2" YL - 100' datasheet.pdf
8400UF 50V 35X79 85C ST datasheet.pdf
68UF 385V 22X35MM 105C 10000H datasheet.pdf