FFF YK66122330J0G
YK66122330J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK66122330J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm)
Datasheet Download
YK66122330J0G.pdf
Availability of YK66122330J0G
QUANTITY
YK66122330J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK66122330J0G
Internal Part NumberEIS-YK66122330J0G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK66
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries12
Pitch0.300" (7.62mm)
Number of Rows2 (Raised, Staggered)
Current Rating15A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK66122330J0G
Related LinksYK6612, YK66122330J0G Datasheet, FFF Distributor
YK66122330J0G Details Description
Related parts for YK66122330J0G
MARKER SNAP-ON 2 1.9-2.65MM YEL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.25A 115V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 5CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .050" 26 POS datasheet.pdf
VAL-MS TE-AR/75X350/3EQ/FM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 10W datasheet.pdf