FFF YK70121230J0G
YK70121230J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK70121230J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.433" (11.00mm)
Datasheet Download
YK70121230J0G.pdf
Availability of YK70121230J0G
QUANTITY
YK70121230J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK70121230J0G
Internal Part NumberEIS-YK70121230J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK701
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits21
Number of Wire Entries21
Pitch0.433" (11.00mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesCover
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK70121230J0G
Related LinksYK7012, YK70121230J0G Datasheet, FFF Distributor
YK70121230J0G Details Description
Related parts for YK70121230J0G
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 3/8 5V MINI datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 22.58VC SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE TAP FOR ATM BLADE FUSE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf