FFF YL20015000J0G
YL20015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YL20015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L
Datasheet Download
YL20015000J0G.pdf
Availability of YL20015000J0G
QUANTITY
YL20015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YL20015000J0G
Internal Part NumberEIS-YL20015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YL20015000J0G
Related LinksYL2001, YL20015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YL20015000J0G Details Description
Related parts for YL20015000J0G
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR40H/AE40G/HPK40H datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
RZ/A1L 400MHZ 3MB QFP176 Q2A NO datasheet.pdf