FFF YL30015000J0G
YL30015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YL30015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L
Datasheet Download
YL30015000J0G.pdf
Availability of YL30015000J0G
QUANTITY
YL30015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YL30015000J0G
Internal Part NumberEIS-YL30015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YL30015000J0G
Related LinksYL3001, YL30015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YL30015000J0G Details Description
Related parts for YL30015000J0G
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
7/16 DIN MALE/N MALE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% RADIAL datasheet.pdf
3IN NOM BH BRAKE LGT DTY CASTER: datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
68UF 35V 10,3X32,0MM 125C 20000H datasheet.pdf