FFF YL46615100J0G
YL46615100J0G picture photo
Mfg. Part Number
YL46615100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YL46615100J0G.pdf
Availability of YL46615100J0G
QUANTITY
YL46615100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YL46615100J0G
Internal Part NumberEIS-YL46615100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level23
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YL46615100J0G
Related LinksYL4661, YL46615100J0G Datasheet, FFF Distributor
YL46615100J0G Details Description
Related parts for YL46615100J0G
IC DIGITAL POT 50K 100TAP 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.3676MHZ CLSNWV SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 5A datasheet.pdf
IC CLK GEN PLL DUAL 40LFCSP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf