FFF YM04215000J0G
YM04215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM04215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YM04215000J0G.pdf
Availability of YM04215000J0G
QUANTITY
YM04215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM04215000J0G
Internal Part NumberEIS-YM04215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM04215000J0G
Related LinksYM0421, YM04215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM04215000J0G Details Description
Related parts for YM04215000J0G
JUMPER-H1507TR/A2015S/H1507TR 2" datasheet.pdf
IC BUFF DL LOW PWR N-INV 6XSON datasheet.pdf
CONN HEADER 116POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FILTER LC EMI SMD datasheet.pdf
ACCY COVER WITH TOP FAN KIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS datasheet.pdf