FFF YM06215000J0G
YM06215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM06215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YM06215000J0G.pdf
Availability of YM06215000J0G
QUANTITY
YM06215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM06215000J0G
Internal Part NumberEIS-YM06215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM06215000J0G
Related LinksYM0621, YM06215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM06215000J0G Details Description
Related parts for YM06215000J0G
BUZZER 2.3KHZ 2-4V EXT DRV SMD datasheet.pdf
RES 309 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU DUAL LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
IC RDS DEMODULATION 100MW 16SSOP datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .437 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf