FFF YM10015000J0G
YM10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L
Datasheet Download
YM10015000J0G.pdf
Availability of YM10015000J0G
QUANTITY
YM10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM10015000J0G
Internal Part NumberEIS-YM10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM10015000J0G
Related LinksYM1001, YM10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM10015000J0G Details Description
Related parts for YM10015000J0G
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SLD NONSHORT datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS S4,TU datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS PIN datasheet.pdf