FFF YM10015000J0G
YM10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L
Datasheet Download
YM10015000J0G.pdf
Availability of YM10015000J0G
QUANTITY
YM10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM10015000J0G
Internal Part NumberEIS-YM10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM10015000J0G
Related LinksYM1001, YM10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM10015000J0G Details Description
Related parts for YM10015000J0G
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf
ENDPLATE 5MM WM BLUE 2.5/1.5 datasheet.pdf
IC INVERTER ULP SCHMITT SC70-5 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE STR 8AWG M8 datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 35W D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf