Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YM120C20N122
YM120C20N122 picture photo
Mfg. Part Number
YM120C20N122
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 1200 OHM 25C
Datasheet Download
YM120C20N122.pdf
Availability of YM120C20N122
QUANTITY
YM120C20N122 Order Process
Ship out your order
Specifications of YM120C20N122
Internal Part NumberEIS-YM120C20N122
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYM120
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max100mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Trip (It)28mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM120C20N122
YM120C20N122 Details Description
Related parts for YM120C20N122
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS STR 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 37POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf