Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YM120D370N100
YM120D370N100 picture photo
Mfg. Part Number
YM120D370N100
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 10 OHM 25C
Datasheet Download
YM120D370N100.pdf
Availability of YM120D370N100
QUANTITY
YM120D370N100 Order Process
Ship out your order
Specifications of YM120D370N100
Internal Part NumberEIS-YM120D370N100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYM120
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max2.7A
Current - Hold (Ih) (Max)314mA
Current - Trip (It)444mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM120D370N100
YM120D370N100 Details Description
Related parts for YM120D370N100
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf