FFF YM40215000J0G
YM40215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM40215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YM40215000J0G.pdf
Availability of YM40215000J0G
QUANTITY
YM40215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM40215000J0G
Internal Part NumberEIS-YM40215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM40215000J0G
Related LinksYM4021, YM40215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM40215000J0G Details Description
Related parts for YM40215000J0G
CONN HEADER 88POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 23A 1.6 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 12V datasheet.pdf
SERIAL/PARALLEL EXT. CABLE datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC TRANSCEIVER datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .05W 30MM datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 7.32X5.35X.12" datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf