Sullins Connector Solutions YMC23SAAN
YMC23SAAN picture photo
Mfg. Part Number
YMC23SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 23POS
Datasheet Download
YMC23SAAN.pdf
Availability of YMC23SAAN
QUANTITY
YMC23SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of YMC23SAAN
Internal Part NumberEIS-YMC23SAAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions23
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorTan
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YMC23SAAN
Related LinksYMC2, YMC23SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
YMC23SAAN Details Description
Related parts for YMC23SAAN
CONN EDGECARD 32PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2:1 16QFN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W SMBJ datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W DO201 datasheet.pdf