Sullins Connector Solutions YMC36SAAN
YMC36SAAN picture photo
Mfg. Part Number
YMC36SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 36POS
Datasheet Download
YMC36SAAN.pdf
Availability of YMC36SAAN
QUANTITY
YMC36SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of YMC36SAAN
Internal Part NumberEIS-YMC36SAAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorTan
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YMC36SAAN
Related LinksYMC3, YMC36SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
YMC36SAAN Details Description
Related parts for YMC36SAAN
CAP FILM 0.039UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
KRIMPING DIES SET OF 4 ASP-M-5QD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
TEN60 RA RECPT. ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf