TDK Corporation YNA15B2C0G105M
YNA15B2C0G105M picture photo
Mfg. Part Number
YNA15B2C0G105M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Datasheet Download
YNA15B2C0G105M.pdf
Availability of YNA15B2C0G105M
QUANTITY
YNA15B2C0G105M Order Process
Ship out your order
Specifications of YNA15B2C0G105M
Internal Part NumberEIS-YNA15B2C0G105M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesYNA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.014" (0.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesControlled ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YNA15B2C0G105M
Related LinksYNA15B2, YNA15B2C0G105M Datasheet, TDK Corporation Distributor
YNA15B2C0G105M Details Description
Related parts for YNA15B2C0G105M
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE CERM 5X25MM M/TL .800A 250V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 8K FLASH 28DIP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
SMB (F) 75 OHM STR (M) TO PCB datasheet.pdf
SMITHS, WC, NO HW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf