Bel Fuse Inc. YNV05T10033-D
YNV05T10033-D picture photo
Mfg. Part Number
YNV05T10033-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 3.3V 10A
Datasheet Download
YNV05T10033-D.pdf
Availability of YNV05T10033-D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
YNV05T10033-D Order Process
Ship out your order
Specifications of YNV05T10033-D
Internal Part NumberEIS-YNV05T10033-D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesY
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.28" W x 0.54" H (50.8mm x 7.1mm x 13.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YNV05T10033-D
Related LinksYNV05T, YNV05T10033-D Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
YNV05T10033-D Details Description
Related parts for YNV05T10033-D
IC ADC 16BIT 100MSPS 56-TQFN datasheet.pdf
IGBT 1200V 24A 75W TO263 datasheet.pdf
TRANS CURR SENSE 1:1000 100A datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA 868MHZ RP-SMA datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.25A 133 MOHM datasheet.pdf