FFF YO21215000J0G
YO21215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YO21215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 180 SOLID
Datasheet Download
YO21215000J0G.pdf
Availability of YO21215000J0G
QUANTITY
YO21215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YO21215000J0G
Internal Part NumberEIS-YO21215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYO
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YO21215000J0G
Related LinksYO2121, YO21215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YO21215000J0G Details Description
Related parts for YO21215000J0G
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
TOOL HEAD TURRET 16&20 PT SERIES datasheet.pdf
IC INVERTER GATE SGL 5-DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2MM 5POS SINGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER ADAPTER datasheet.pdf
PAC-MICR-HE10-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT datasheet.pdf