FFF YP09015000J0G
YP09015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YP09015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RIS CLA SOLID 2ND
Datasheet Download
YP09015000J0G.pdf
Availability of YP09015000J0G
QUANTITY
YP09015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YP09015000J0G
Internal Part NumberEIS-YP09015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YP09015000J0G
Related LinksYP0901, YP09015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YP09015000J0G Details Description
Related parts for YP09015000J0G
TRANS PNP DARL 60V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf